Gra planszowa to jeden z głównych elementów wygranego projektu WBO w 2016 roku, który powstał w ramach Wrocławskiej Areny Sportu w listopadzie 2017 roku.

GRA PLANSZOWO – RUCHOWA BASEBALL

Zasady gry niewiele różnią się od zwykłej gry planszowej, można ją określić w kilku krokach:

  • zamiast rzucać kostką, rzucasz piłką do celu (trzeba trafić do Strefy Strike)
  • zamiast pionkiem, sam ruszasz się po polach do przodu
  • wypełniasz zadanie z pola, na którym się zatrzymałeś,
  • zawodnik, który wygra konkurencję z pola, w nagrodę otrzymuje dodatkowe pola.

Gra jest przeznaczona dla minimum 3 osób w wieku 8-12 lat, jednak tak naprawdę  może brać w niej udział każdy. Jeżeli jakieś zasady Ci nie odpowiadają, umów się przed rozgrywką z innymi uczestnikami i je zmień!

CZY WIESZ, ŻE…?

Baseball bazuje na zasadach różnych gier europejskich, w tym polskiego Palanta. Pomimo, że zasady Baseballu zostały wymyślone w USA ma ona wybitnie Polski charakter! Obecnie baseball jest popularny na większości kontynentów świata.

ZASADY GRY

1) Do gry będą Ci potrzebne: miękka piłka baseballowa, rękawice i kij baseballowy. Jeżeli nie masz odpowiedniego sprzętu: użyj zwykłej piłki tenisowej, a z rękawic i kija możesz zrezygnować (wymyśl własne zasady dla tych pól gdzie się ich używa).

2) START – w tej grze nie potrzebujesz pionków, ponieważ sam jesteś pionkiem. Zawodnicy ustalają kolejność i wszyscy ustawiają się na Bazie domowej. Stąd każdy zawodnik wykonuje ruch: narzut miotacza i skakanie po polach.

3) NARZUT MIOTACZA – stań na belce miotacza i rzuć piłką w Strefę Strike:

4) RUCH ZAWODNIKA – w zależności od wyniku rzutu piłką rusz się o tyle pól do przodu. Na polu, gdzie się zatrzymasz należy przeczytać instrukcję i rozpocząć konkurencję. W konkurencji biorą udział inni zawodnicy, a ten kto ją wygra w nagrodę zdobywa dodatkowe pola.

5) NAGRODA – osoba, która wygra konkurencję automatycznie przesuwa się kilka pól do przodu. Ilość pól nagrody jest określona w instrukcji każdej konkurencji. Jest to koniec ruchu zawodnika. Swój ruch rozpoczyna następny zawodnik w kolejności.

6) META – zawodnik, który jako pierwszy przejdzie przez wszystkie pola i dotrze do Bazy domowej,  wygrywa grę!

INSTRUKCJE ZADAŃ: POLA OD STARTU DO DRUGIEJ BAZY

INSTRUKCJE ZADAŃ: POLA OD NR 12 DO METY