DOTYCHCZASOWE STARANIA O BOISKO BASEBALLOWE WE WROCŁAWIU

Klub Sportowy Baseball Wrocław został założony w 2004 roku i od początku swojej działalności Urząd Miasta otrzymywał zgłoszenie zapotrzebowania na profesjonalne boisko. We Wrocławskim Budżecie Obywatelskim Baseballiści startowali od 2013 roku. W pierwszej edycji ich projekt nie przeszedł pod głosowanie. Wówczas starania dotyczyły terenu w okolicy Parku Milenijnego, jednak w ocenie Urzędu naszym przeznaczeniem jest Zakrzów.

Zanim ówczesna drużyna KSB Wrocław trafiła tam w 2012 roku zawodnicy mogli czuć się „bezdomni”, ponieważ nie mieli odpowiednich warunków do treningu a nawet do rozgrywania ligi baseballu w mieście, które reprezentowali.W sumie po dwóch sezonach na wyjazdach Wrocławianie zagrali w końcu jako gospodarze.

Warto dodać iż, na każdym wymienionym obiekcie zawodnicy sami prowadzili prace budowlane, naprawcze oraz pielęgnacyjne. Do września 2017 roku nigdy jeszcze we Wrocławiu nie został rozegrany mecz baseballowy, na który Wrocławskie zespół nie musiałby pojawić się dwie godziny przed planową rozgrzewką, aby rozłożyć boisko…

W latach 2004 – 2010 drużyna seniorska, trenowała za zgodą AWF-u na boisku im. Stana Musiała dla Małej Ligi czyli dla grup dziecięcych bądź softballowych. Na Stadionie Olimpijskim znajdowało się jeszcze jedno miejsce dla seniorskiego baseballu ze stałym backstopem, jednak w pierwszym w historii KSB sezonie teren został przejęty przez miasto, które zorganizowało światowy zjazd carawaningu gospodarując tym samym teren pod przyszłe boisko wielofunkcyjne z oświetleniem tworzącym płyty piłkarskie bez możliwości utworzenia boiska dla baseballu.

ROK 2006:

Wrocławianie przez cały sezon grali tylko na wyjazdach, także jako gospodarze, zdobywając dla Wrocławia mistrzostwo drugiej polskiej ligi. Warto dodać iż, w 2006 roku z własnych środków wyremontowali boisko im. Stana Musiała tuż przed Mistrzostwami Polski Juniorek w Softballu. Małe boisko stało się dla Wrocławskich Baseballistów miejscem kultowym, tam trenowali, zakładali sekcje młodzieżowe oraz prowadzili zespół softballu, to wspaniały obiekt, na którym w 1990 roku Stan Musiał przebywał osobiście, niestety Uczelnia chce sprzedać ten teren pod inwestycje komercyjne.

LATA 2007 – 2009 

Drużyna KSB Wrocław rozgrywa swoje mecze na Polach Marsowych po stronie należącej do AWFu, jednak w roku 2010 tym razem na Stadionie Olimpijskim to AWF stworzył wielofunkcyjny obiekt do gier zespołowych bez opcji dla baseballu. Ogromna przestrzeń oraz lokalizacja terenu pozwalała postawić wymiarowe boisko oraz przyciągnąć bardzo wielu kibiców. Minusem był z pewnością niewymiarowy składany backstop oraz brak szatni.

LATA 2010 – 2011

Przez dwa Wrocławscy Baseballiście trenowali i rozgrywali mecze na Niskich Łąkach gdzie został zbudowany przez nich backstop oraz tunel do trenowania odbić (często dewastowany). Na Niskich Łąkach pojawił się niestety konflikt związany z korzystaniem z płyty boiska i w związku z przeznaczeniem Oławki dla piłki nożnej baseballiści ponownie musieli zmienić obiekt. Do zawodów dopuszczani byliśmy warunkowo, na płycie brakowało górki miotacza a odbicie za płot prawego zapola skutkowało przyznaniem biegaczowi drugiej bazy (zamiast odbicia home run). Ogromnym plusem obiektu była z pewnością kryta trybuna i bliskość szatni.

LATA 2012 – … 

Po długich poszukiwaniach terenu Baseballiści otrzymali od miasta propozycję gry na bocznej płycie na Stadionie Polaru (na Zakrzowie), skorzystaliśmy z tej możliwości, przeznaczając na przystosowanie obiektu pod regulamin Polskiego Związku Baseballu i Softballu spore środki finansowe z budżetu KSB. Do powstania backstopu przyczynili się także kibice oraz inni zawodnicy z Polski, którzy wsparli budowę symboliczną cegiełką. Okres przejściowy bez boiska skutkował gorszymi wynikami. Sezon 2012 zakończyliśmy słabym wynikiem, który zdegradował nas do niższej ligi, na szczęście korzystając już z Zakrzowa KSB Wrocław wygrał rozgrywki pierwszej ligi w 2013 roku z awansem do Ekstraligi. Największym problemem na Zakrzowie są dewastacje, oprócz nagminnie wyrywanych ławek, zniknęły krzesełka dla kibiców, dwukrotnie włamano się do magazynku, a na boisku baseballiści zastawali często przed meczem ślady po ognisku. W związku z inwestycjami na obiekcie wszyscy liczą, że teren ten stanie się również bezpiecznym i profesjonalnym terenem sportowo-rekreacyjnym.

Zobacz galerię zdjęć z budowy boiska na Zakrzowie:

Rok 2014

Podczas głosowania WBO zabrakło Wrocławskim Baseballistom zabrakło dosłownie 237 głosów aby spełnić marzenia i zdobyć 1,5 mln zł na budowę boiska baseballowego na Zakrzowie.

Nie poddali się! i  w 2015 roku ze zdwojoną siłą wygrali w ramach WBO 2015 pierwszą cześć środków na budowę boiska baseballowego.

Rok 2016

Wygrywamy kolejny brakujący fundusz potrzebny do realizacji boiska wg uzgodnionego projektu.

Rok 2017

Wybudowanie dużego boiska baseballowego na Zakrzowie.